Ofm, romantyzm i wirtuozeria

Gustav Holst - St Paul's Suite
S. Mercadante - Koncert fletowy e-moll op. 57 nr 2
Mieczysław Karłowicz- Serenada na smyczki op. 2

🎫 Wstęp wolny (obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania w kasie teatru godzinę przed koncertem).
O programie:
Wszystkie prezentowane utwory są pełne energii, radości, wdzięku i pięknych melodii; znajdujemy tu żywe tempa, ale i romantyczny liryzm.

Najbardziej znanym utworem z bogatej spuścizny brytyjskiego kompozytora Gustava Holsta pozostają jego Planety – tym bardziej więc warto docenić przypomnienie ciekawego dzieła z 1913 r. zatytułowanego wówczas po prostu jako Suita C‑dur. Długo niepublikowana, została wyjęta z szuflady kompozytora dopiero w 1922, gdy dedykował ją londyńskiej szkole dla dziewcząt (z wdzięczności za zapewnienie mu nowej, wygodnej pracowni), w której przez wiele lat pracował ­– St Paul’s Girls’ School, od której wzięła swój nowy tytuł: St Paul’s Suite. Złożona z czterech zwięzłych, żartobliwych części (nie mających nic wspólnego z sacrum, co zdaje się sugerować tytuł, gdy nie zna się jego genezy) zyskała sporą popularność jako wdzięczny utwór koncertowy.

Pierwszymi ważkimi dokonaniami młodego Mieczysława Karłowicza były pieśni – wydane drukiem zdobyły uznanie, jednak autor szybko całkowicie zarzucił utwory tego gatunku i – zafascynowany arcydziełami muzyki neoromantycznej, poświęcił się wyłącznie twórczości orkiestrowej. W roku 1897 swą premierę (pod batutą jego berlińskiego nauczyciela, Heinricha Urbana) miała znakomita, czteroczęściowa Serenada op. 2 – pierwsze dzieło Karłowicza na orkiestrę (w tym przypadku smyczkową), do dziś cieszące się wielką i zasłużoną popularnością, urzekające swym liryzmem i pięknem muzycznych tematów.

Saverio Mercadante to zapomniany już kompozytor epoki klasycyzmu, znany głównie jako autor finezyjnego Koncertu fletowego e-moll nr 2. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet z towarzyszeniem orkiestry.

• sobota, 11 listopad 2023 19:00 - 21:00