Xx otwocki festiwal muzyczny im. jana staniendy

XX_Festiwal_Muzyczny_w_Otwocku_PROGRAM_DRUK_page-0001
sobota, 4 listopad 2023 19:00 - niedziela, 12 listopad 2023 21:00

Otwocki Festiwal Muzyczny im. Jana Staniendy jest największym cyklicznym wydarzeniem z zakresu kultury wysokiej w Otwocku i powiecie otwockim. W latach 2004-2022 organizowany był pod nazwą Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku. W związku ze śmiercią współtwórcy festiwalu – Jana Staniendy zarząd fundacji podjął decyzję o zmianie nazwy festiwalu i poświęceniu go pamięci wybitnej postaci profesora Jana Staniendy.

Przed nami jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu. Tegoroczny program tradycyjnie zawiera zarówno t.zw. przeboje muzyki klasycznej jak i kompozycje dla wymagających słuchaczy.  W ramach XX OFM im. Jana Staniendy odbędą się dwa koncerty orkiestrowe: Orkiestry Kameralnej „Wratislavia” prowadzonej przez legendarnego koncertmistrza Filharmoników Berlińskich – Daniela Stabrawę a także Otwockiej Orkiestry Kameralnej oraz zaproszonych solistów ( Łukasz Długosz – flet, Kama Grott-Tomaszek - obój) dwa koncerty kameralne : Atom String Quartet – jazzowego kwartetu smyczkowego o światowej renomie i recital mistrzowski w wykonaniu skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej i pianisty Krzysztofa Staniendy. Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert specjalny pn.”Otwocka Dusza” w interpretacji znakomitego wokalisty – Kacpra Andrzejewskiego z towarzyszeniem Grott Orkiestry pod kierownictwem Michała Grott.

Festiwal skierowany jest szczególnie do mieszkańców Otwocka i powiatu otwockiego, którzy licznie przybywają na festiwalowe wydarzenia od pierwszej edycji. Ze względu na szeroką ofertę wydarzeń, różnorodność gatunków muzycznych i uniwersalność przekazu festiwal skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. Festiwal jako wizytówka kulturalna Otwocka spełnia również ważną rolę w promocji miasta i powiatu.

Wszystkie koncerty odbędą się w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza w Otwocku o godz.19.00

Wstęp wolny (obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania w kasie teatru godzinę przed koncertem)

Festiwalowi towarzyszy wystawa pn. „Z miłości do muzyki” przygotowana z okazji jubileuszowej, dwudziestej edycji Otwockiego Festiwalu Muzycznego im. Jana Staniendy – dotychczas Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku. Prezentowane są portrety wybranych Artystów, którzy wystąpili w poprzednich, dziewiętnastu edycjach festiwalu. Mamy nadzieję, iż wystawa dostarczy miłych wspomnień otwockim melomanom.

Honorowy Patronat Przeydenta Miasta Otwocka

Mateusz Smoczyński - skrzypce

Michał Zaborski - altówka

Krzysztof Lenczowski - wiolonczela