Ii festiwal wapi - film i podróże. otwocki festiwal filmów podróżniczych

0
WAPI_NEW-1
Kategoria
Kino Oaza
Termin
sobota, 8 lipiec 2023 13:00

"Wydarzenie to jest formułą łącząca spotkania z podróżnikami, pasjonatami świata, osobami, którym trudno jest "usiedzieć w miejscu", z pokazami seansów filmowych, w których motyw przewodni stanowi droga" - tak w ubiegłym roku opisywaliśmy Festiwal, który spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również osób z niemal każdego krańca Polski. Pozytywne opinie i pełna sala dodały zachęty, aby WAPI zorganizować ponownie.

Zapraszamy na drugą edycję Festiwalu, który odbędzie się w dniach 7-9 lipca.

Wydarzenie rozpocznie się w piątkowy wieczór wieczorem z największymi przebojami muzyki filmowej na Scenie pod Jaraczem.

Podczas tegorocznej edycji wystąpią:

Bartek Czukiewski  - podróżnik, autor kanału na „BezPlanu”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych blogerów w Polsce. Odwiedził m.in.: Wietnam, Laos, Wenezuelę, Filipiny, Dominikanę, Haiti, Naddniestrze, Peru, Chile, Kolumbię, Rwandę, Ukrainę, Albanię. O swoim wyprawach mówi: "Staram się zabierać moich widzów w miejsca, w których jestem i pokazywać świat tak, jak go widzę: czasem piękny, czasem brzydki, czasem spektakularny, a czasem po prostu zwyczajny. Z różnym skutkiem próbuję wyłapywać niuanse i ciekawostki oraz pokazać moim widzom rzeczy mogące zainteresować Polaków." W rozmowie z nami opowie między innymi o wyprawie do Kambodży.

Piotr Pustelnik – twórca projektu „Trzy Korony”, Koronki Ziemi i Korony Himalajów i Karakorum. Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Gaszerbrum II, zdobył w 1990 roku. Miał wówczas 39 lat. Droga na szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników i zdobycie Korony Himalajów i Karakorum zabrały mu 20 lat. Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę w 2010 r., o którym opowie podczas swojej prelekcji.

Artur Owczarski - reportażysta, autor książek, w podróży od ponad 20 lat. Szczególnie bliski jest mu amerykański Teksas. Honorowy mieszkaniec miasta Bandery, miasteczka szczycącego się tytułem światowej stolicy kowbojów. I to o Banderze uczestnicy będą mogli posłuchać podczas spotkania
z podróżnikiem, a całość poprzedzi prapremiera filmu dokumentalnego „The cowboy capital”.

Kasia i Łukasz, autorzy bloga Podrozovanie.pl, którzy od pięciu lat na stałe mieszkają i podróżuja w kampervanie, który zbudowali sami na bazie zwykłego dostawczaka. Odwiedzili wszystkie kraje Europy Centralnej i Zachodniej, kawałek Azji i Afryki, dokumentując swoje przygody w filmach i publikując je na platformie YouTube. Swoimi działaniami udowodnili, że aby spełniać marzenia, nie trzeba mieć ani specjalnego przygotowania, ani wielkiego budżetu, tym samym inspirując innych, by spróbowali na własnej skórze, jak smakuje van life.

Anna Jackowska, kobieta na motocyklu, która w wieku 22 lat wyruszyła w pierwszą samotną podróż motocyklową i przez 20 lat z tej drogi nie zjechała. W podróżach towarzyszyły jej różne motocykle, m.in.: Cagiva River, Suzuki Bandit 600, Yamaha Fazer 600, a od kilku sezonów serce Anny bije razem z Yamahą. Zrealizowała autorski projekt „Jedna Kobieta, jeden motocykl, wiele kultur” w 2010 roku i dojechała do Syrii i Jordanii, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Australii. Za relację z podróży przez Bałkany otrzymała nagrodę National Geographic Traveler. Nam opowie o swoich przygodach w Japonii - kraju kwitnącej wiśni.

Marek Szukalski - podróżnik, wnuk legendarnego Jerzego Jelińskiego, który jaki pierwszy Polak objechał świat samochodem! Jerzy Jeliński jako nastolatek zaciągnął się do marynarki. Walczył w wojnie przeciwko bolszewikom. Marzył jednak o dalekich podróżach W maju 1926 r. wyruszył w świat. Zamierzał objechać kulę ziemską specjalnie przygotowanym fordem. Trasa wyprawy wiodła m.in. przez Czechosłowację, Włoch, północną Afrykę, Stany Zjednoczone, Japonię i Cejlon. Podczas rozmowy z jego wnukiem, Markiem Szukalskim, posłuchamy o wyprawach na koniec świata. Będziemy też mieli okazję zobaczyć słynnego Buicka, samochód, którym podróżował p. Jeliński.

Spotkania z prelegentami przeplatane będą seansami filmów, które łączy motyw drogi i podróży. W repertuarze znajdziemy takie tytuły, jak: „Everest”, „Pożegnanie z Afryką” , „Annapurna na lekko” czy „Lunana. Szkoła na końcu świata”.

Bezpłatne wejściówki dostępne do odbioru w kasie Kina Oaza od 1.07.2023 r. 

Program poziom

 

 

 
 

Terminy

  • Od piątek, 7 lipiec 2023 19:00 do niedziela, 9 lipiec 2023 22:00
  • niedziela, 9 lipiec 2023 12:00
  • sobota, 8 lipiec 2023 13:00