Bogdan Stodulny – Sylwetka malarza

Bogdan Stodulny urodził się w 1953 roku w Otwocku. Artysta, którego interesowali ludzie, ich relacje istnienia z innymi. Kochał ludzi, żył z nimi i dla nich, fascynowali go oni niezmiernie, byli jego tematem głównym, jak powietrze potrzebni do życia. Ciekawił go świat ciągle w ruchu, zmieniający się od zawsze i nasze miejsce w tym świecie. Egzystencjalne, fundamentalne pytania były jego chlebem powszednim. Niespokojna dusza ciągle w biegu, ciągle w pytaniach, na które czasami jednak udawało mu się znaleźć odpowiedzi.

Bogdan Stodulny był osobą skomplikowaną, dużo rozmyślał i dostrzegał to, czego prosty człowiek nie widzi. Fascynujący jest jego cały cykl dotyczący kosmosu. Pytania egzystencjalne, myślenie o początku i końcu wszechświata. Często oprócz bezbrzeżnej przestrzeni widzimy śmierć lub coś jeszcze, co jest zalążkiem początku lub końca tego, co ma się wydarzyć. Często tworzył swój wszechświat przy ulubionej piosence Phila Collinsa „In the Air Tonight”.Jednym z ważnych tematów w twórczości Stodulnego była erotyka i cielesność.On wręcz gloryfikował ciało i fizyczność człowieka. Pokazywał, jak ważna dla ludzi jest ta sfera życia. Bogdan kochał kobiety i widać to w jego licznych aktach. Kobieta Stodulnego, zawsze idealna, jest dla artysty muzą i tworem doskonałym, a jej ciało w licznych aktach jest zawsze perfekcyjne, czasami przyrównane do greckich posągów idealnie boskiego produktu, który doskonale rządzi światem i naszymi umysłami.Grecko-rzymska fascynacja w jego pracach to drugi ważny temat artysty. Bogdan bardzo lubił duży rozmiar w malarstwie, dlatego często widzimy na jego wielkich obrazach kolumny, biały marmur, charakterystyczny ornament, ozdobnik.W jego pracach widzimy różne tematy, lecz wszystkie jego obrazy układają się w jednym kluczu. Widzimy sceny sytuacyjne, koncepcyjne wręcz prawie abstrakcyjno-symboliczne kompozycje, wreszcie grupowe portrety i po prostu portrety.Bogdana Stodulnego pożegnaliśmy przedwcześnie. Wszystko przerwał tragiczny wypadek w roku 1997. Jego prace prezentowane były na wystawach całego świata, m.in. w: Polska, Holandia, Południowa Afryka, Niemcy, Włochy, USA, Francja, Mauritius, Madagaskar, Belgia.”

Bogdan Stodulny, absolwent ASP w Warszawie. Studia skończył z wyróżnieniem. Artysta o bogatym dorobku twórczym, którego malarstwo znalazło swoje mocne odbicie w polskiej sztuce współczesnej końca XX w. Jego obrazy były wystawiane w galeriach na całym świecie m.in. w Niemczech, Australii, Finlandii, Holandii, Republice Południowej Afryki, we Włoszech, USA, Francji, na Mauritiusie, na Madagaskarze, w Belgii. Dziś są ozdobą wielu kolekcji prywatnych, a znaczna ich część ma swoją stałą ekspozycję w Muzeum Ziemi Otwockiej.

Krzysztof Popiel / 23.05.2020 r.