83 lata temu, 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa, najbardziej krwawa i okrutna ze wszystkich konfliktów jakie ludzie prowadzili na Ziemi

Już pierwszego dnia wojny na Otwock spadły niemieckie bomby. Trafiły głównie w żydowską placówkę leczniczo-wychowawczą dla dzieci „Centos” przy ul. Glinieckiej oraz sierociniec przy ul. Szpitalnej. Zginęło wtedy co najmniej kilkanaście osób, głównie dzieci. Atak nie był zaplanowany. Niemieckie bombowce leciały w stronę Warszawy aby tam dokonać swojego niszczycielskiego dzieła. Na przeszkodzie stanęła im polska Brygada Pościgowa, która przez pierwsze siedem dni września skutecznie broniła warszawskiego nieba.

Poniżej prezentujemy zdjęcie przedstawiające fragment rozbitego niemieckiego samolotu zestrzelonego w okolicy Otwocka w pierwszym dniu wojny. Fotografia pochodzi z „Kurjera Warszawskiego”.

Więcej o pierwszych dniach wojny w Otwocku można przeczytać w artykule Stanisława Zająca “Przypominając wrzesień 1939 roku” opublikowanym w Linii Otwockiej z dnia 1 września 2017 r.

https://linia.com.pl/…/przypominajac-wrzesien-1939-roku/